Hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsen er ansvarlig for udvikling af Alternativet som 4. sektor-organisation, herunder parti.

Vi håber, at du vil tage kontakt til os i Hovedbestyrelsen, hvis du har noget på hjerte. Du er meget velkommen til at kontakte os hver især.

 

hbbillede.jpg

 

Fra venstre: Erik, Gitte M, Nilas, Gitte H, Maj, Tatjana, Jesper og Tina. Ikke til stede på billedet: Brian og Mathilde. Find os på AlleOs.

 

Nilas Bay-Foged

Forperson

nilas.foged@alternativet.dk

20828899

Gitte Haslebo

Næstforperson

Henrik Narud

Næstforperson

henrik.narud@alternativet.dk

30539193

Erik Nielsen

Kasserer

erik@biosa.dk

40174011

Mathilde Hougaard Boesen

Bestyrelsesmedlem

mathilde.boesen@alternativet.dk

Tatjana Stenvad

Bestyrelsesmedlem

tatjana.stenvad@alternativet.dk

Jesper Arp Rasmussen

Bestyrelsesmedlem

jesper.arp@alternativet.dk

60674254

Tina Brixen

Bestyrelsesmedlem

tina.brixen@alternativet.dk

30 24 22 15

Gitte Menaka Hansen

Bestyrelsesmedlem

gitte.hansen@alternativet.dk

20782120

OBS: Astrid Carl valgte at udtræde af Hovedbestyrelsen den 7. november, hvorefter Tina Brixen indtrådte som 1.suppleant.

OBS: Morten Krohn blev valgt som folketingskandidat den 12. november, hvorefter han udtrådte af bestyrelsen og Henrik Narud indtrådte som 2. suppleant.

OBS: Mathilde Hougaard Boesen har valgt at tage orlov fra hovedbestyrelsen på ubestemt tid. Gitte Hansen er indtrådt for hende i stedet.

OBS: Maj Baltzarsen valgte at trække sig fra Hovedbestyrelsen d. 14 januar, hvorefter Nilas Bay-Foged blev valgt som ny forperson. Gitte Hansen blev fuldt medlem og Jesper Arp Rasmussen indtrådte i stedet for Mathilde Boesen, som midlertidigt medlem.