Hovedbestyrelsen

hb_nyt_billede.png

 

Alternativet ledes at en Hovedbestyrelse. Hovedbestyrelsen har en forperson og to næstforpersoner, der sammen udgør forpersonskabet. Hovedbestyrelsen videreudvikler Alternativet og orienterer, inspirerer og fører politisk dialog med Alternativets folketingsgruppe og skaber forbindelse og forståelse mellem folketingsgruppen og resten af organisationen.

 

Michael Jellesmark

Forperson

michael.jellesmark@alternativet.dk

30494342

Eva Böcher Lassen

Næstforperson

Eva.lassen@alternativet.dk

60675087

Jesper Callesen

Næstforperson

jesper.callesen@alternativet.dk

27281334

Tobias Mark Jørgensen

Kasserer

tobias.jorgensen@alternativet.dk

27145476

Anne-Marie Gertsen

Bestyrelsesmedlem

amgertsen1@gmail.com

25114984

Gitte Menaka Hansen

Bestyrelsesmedlem

Jesper Arp Rasmussen

Bestyrelsesmedlem

jesper.arp@alternativet.dk

60674254

Linnea Winblad Madsen

Bestyrelsesmedlem

linwmadsen@gmail.com

52490401

Nilas Bay-Foged

Bestyrelsesmedlem

nilas.bay.foged@alternativet.dk

20828899

Poul Brandrup

Bestyrelsesmedlem

poul.brandrup@alternativet.dk

23484140

Vilhelm Stamp Nordahl Møller

Bestyrelsesmedlem

vilhelm.nordahl@alternativet.dk

51277310

Bonnie Jensen

Suppleant

bonniejensen@hotmail.dk

Theis Krarup Hansen

Suppleant

theiskraruphansen@gmail.com

51889089

Torben Petersen Nicolaisen

Suppleant

torben@system-design.dk

40258812