Politisk Forum

Politisk Forums opgave er at være et strategisk og politisk udviklingsforum. Det har blandt andet myndighed til at udvikle og vedtage ændringer i Alternativets partiprogram.

Det Politiske Forum er Alternativets politiske beslutningsenhed. Her samles hovedbestyrelsen, den politiske ledelse, samt to repræsentanter for alle storkredsene og behandler indkomne forslag til Alternativets politik.

Politisk Forum udvikler ikke Alternativets politik, men kvalificerer og sikrer at de indsendte forslag er i tråd med Alternativets værdier og indstiller efterfølgende forslagene til at blive en del af Alternativets politik. Politisk Forum kan også nedsætte udvalg, der sammen med forslagsstillerne får ansvar for at videreudvikle de indforslag.

De mødes fire gange om året - søndage i uge 4, 12/14, 36 og 46. Mellem møderne varetages dets interesser af et koordinationsudvalg, som Politisk Forum selv nedsætter.

Vil du indstille et forslag til Politisk Forum, så skal forslaget være udviklet åbent og der skal være minimum 10 medlemmer fra Alternativet, der bakker op om forslaget.

Referater med mere findes på Wiki.

 

Sascha Faxe

Embedsperson

sascha.faxe@alternativet.dk

29618565

Anders Kalsbøll

Sekretær fra Landssekretariatet

anders.kalsboll@alternativet.dk

60777728

Ane Line Søndergaard

Sydjyllands Storkreds

aneline.soendergaard@alternativet.dk

51933808

Bina Aylen Seff

Nordsjællands Storkreds

bina.seff@alternativet.dk

Bodil Marie Helbo

Fyns Storkreds

b.helbo@gmail.com

23423290

Carolina Magdalene Maier

Politisk ledelse

carolina.maier@ft.dk

61624659

Eva Böcher Lassen

Nordsjællands Storkreds

Eva.lassen@alternativet.dk

60675087

Gitte Menaka Hansen

Hovedbestyrelsen

gitte.hansen@alternativet.dk

20782120

Gustav Sieg Sørensen

Nordjyllands Storkreds

gustav.sieg.60@godmail.dk

51724673

Jens Høvsgaard

Københavns Storkreds

jens@bylant.dk

21216581

Jens-Peter Mantorp Broberg

Sydjyllands Storkreds

jpmbro@gmail.com

28962922

Jon Skjerning-Rasmussen

Østjyllands Storkreds

jsr@alternativet.dk

61773582

Josefine Hove Kristensen

Alternativets Unge

fine.hk@hotmail.com

21187131

Josephine Fock

Politisk ledelse

josephine.fock@ft.dk

Ken Patrick Petersson

Omegnens Storkreds

ken.petersson@alternativet.dk

28957219

Marianne Victor Hansen

Kbh Omegns Storkreds

Mathias Magnussen Thorsson

Alternativets Unge

mathias.thorsson@alternativet.dk

42395402

Mathilde Hougaard Boesen

Hovedbestyrelsen

mathilde.boesen@alternativet.dk

Michael Hübertz

Vestjyllands Storkreds

cyber@mikes.dk

40303969

Mikkel Thestrup Poulsen

Vestjyllands Storkreds

mikkeltpoulsen@gmail.com

24865131

Pernille Schnoor

Politisk ledelse

pernille.schnoor@ft.dk

Rasmus Nordqvist

Politisk ledelse

rasmus.nordqvist@ft.dk

61624655

René Gade

Politisk ledelse

rene.gade@ft.dk

61624656

Rolf Bjerre

Københavns Storkreds

rolf.bjerre@alternativet.dk

25210203

Ruth Johnsen

Sjællands Storkreds

ruth.johnsen@alternativet.dk

30541510

Uffe Elbæk

Politisk leder

uffe.elbaek@ft.dk

+4533375721

Ulla Munksgaard

Sjællads Storkreds

ulla.munksgaard@alternativet.dk

20424407

Nilas Bay-Foged

Hovedbestyrelse

nilas.bay.foged@alternativet.dk

20828899

Sarah Roued Thomsen

Østjyllands Storkreds

sarah.thomsen@alternativet.dk

28976568