Velkommen til Alternativet Storkreds Nordjylland
Denne side er for dig, der bor i Nordjylland, og er medlem af Alternativet, eller måske går og overvejer at blive det. Her kan du finde oplysninger, om hvem vi er, og du kan holde dig orienteret om Alternativets aktiviteter i Nordjylland.

Vær medKalenderBestyrelse og kontakterLokalkredse

En organisation eller en bevægelse opstår ikke af sig selv i løbet af natten, og det gør et politisk parti heller ikke. Selv om Alternativet er kommet rigtigt langt, siden det blev stiftet 27. november 2013 og folketingsvalget 2015 gik rigtig rigtig godt for Alternativet, så hviler vi ikke på laurbærbladene. Der er stadig rigtig mange ting, vi skal have lavet, og selv om der i dag er næsten 11.000 medlemmer i Alternativet, har vi brug for alt den hjælp fra frivillige, vi kan få.

Der er ikke nogen forventninger, om at du skal levere et bestemt antal timer som frivillig. Uanset om du kan afse et par timer om måneden eller 10 om ugen, så er du meget velkommen som frivillig i Alternativet.

Alternativet er fortsat i gang med at udbygge organisationen og ikke mindst bevægelsen. Selvom der er mange utroligt kompetente mennesker i Alternativet, så er der ikke nogen facitliste og vi lærer, mens vi arbejder. Det giver frihed og plads til vilde idéer. Det er fantastisk spændende og meget tilfredsstillende at være med til.

Især har vi fokus på KV17 – forberedelser og valg af kandidater til kommunalvalget i 2017. Det er en kæmpestor opgave, som vi i fællesskab skal løfte, og vi vil så gerne have dig med.

Hvis du er interesseret i at være med, så kan du kontakte os på mail storkreds.nordjylland@alternativet.dk, eller du kan kontakte din lokalforening direkte (oversigt på sidste fane), så finder vi sammen ud af, hvad du kan byde ind med, og i hvilket omfang, du ønsker at deltage. Hvis det kniber med at finde tid, så er der andre måder du kan hjælpe på. Et medlemsskab er et meget håndgribeligt bevis på din støtte, og et skulderklap til dem, der “kæmper” i første række. Du kan melde dig ind her: http://alternativet.dk/medlem/indmeldelse

På forhånd tusinde tak for din støtte!

 

2016:

5. november: HUMOR – vi skal ha’ en fest! Hele dagen i De Frivillige Hus, Aalborg – se program og køb billet her: https://billetto.dk/da/humor-vi-ska-ha-en-fest

29. november: Politisk Salon med MF Torsten Gejl. Kl. 19:00 i partilokalerne på Vesterbro 57, Aalborg.

Du kan altid få de nyeste opdateringer på vores arrangementer på Facebook-siden Alternativet Storkreds Nordjylland

 

 

 

 

Du kan kontakte Alternativet Storkreds Nordjylland på denne email:
storkreds.nordjylland@alternativet.dk

Følgende personer er med i Storkredsbestyrelsen for Nordjyllands Storkreds:

Kontaktoplysninger – storkredsbestyrelsen, 19. juni 2016


Forperson Bente Holm Villadsen
bente.holm.villadsen@alternativet.dk
Tlf. 60 86 13 33

Næstforperson Asger Nielsen
asger.nielsen@alternativet.dk

Tlf. 51813436

Tovholder på valgkampagneteamet

Kasserer Peter van Hauen
peter.van.hauen@alternativet.dk 

Tlf. 30916052

Tovholder på Politikudviklingsteamet

Øvrige bestyrelsesmedlemmer:

Simonia Tjelum
simonia.tjelum@alternativet.dk 
Tlf: 51505445

Tovholder på Lokalkreds-TEAM’et og kommunikation/presse

Birgitte Miehs
birgitte.miehs@alternativet.dk
20234302

Uffe Schifter-Holm
uffe.hjortshoej@alternativet.dk 
Tlf. 23450761

Tovholder på Kandidatudvalg og Sundhedsudvalg, medlem af Politisk Forum

Nadia Flyvholm Bak
nadia.flyvholm@alternativet.dk 
Tlf. 50723124

Sekretær og storkredsbestyrelsens repræsentant i KV17-gruppen

1. suppleant Melanie Simick
Melanie.simick@alternativet.dk
Tlf. 22462880

2. suppleant Michael Øhrberg
michael.oehrberg@alternativet.dk

Tlf. 91329946

3. suppleant Jonas Møller Pedersen
jonas.moeller@alternativet.dk

Tlf. 30259434

 

Vi er i fuld gang med at etablere lokalkredse. Hvis du kunne tænke dig at være med, så send en mail til kontaktpersonen i dit område.

Kontaktpersoner og tovholdere for lokalkredse/-foreninger

 

Rebild:                                 Susanne Zimmer, 41 17 18 99, rebild@alternativet.dk

Vesthimmerland:               Vinni Elgaard Hoff Lassen, 23 34 24 81, vesthimmerland@alternativet.dk

Frederikshavn:                   Ole Jonsson, 28 29 16 35, frederikshavn@alternativet.dk

Brønderslev:                       Michael Øhrberg / 91 32 99 46, broenderslev@alternativet.dk

Jammerbugt:                     Margrethe Christensen, 27 51 85 96, jammerbugt@alternativet.dk

Hjørring:                             Bent Jørgensen / 29 91 66 57, hjoerring@alternativet.dk

Thy-Mors:                           Aase Stjerne Hansen / 30 64 83 19, thy-mors@alternativet.dk

Mariagerfjord:                   Magnus Kordt, 20 58 41 21 , mariagerfjord@alternativet.dk

Aalborg:                              Uffe Schifter-Holm /23 45 07 61,  aalborg@alternativet.dk

 

 

Facebookgruppe er oprettet for hver lokalgruppe.