Du er altid meget velkommen til at kontakte os.

Her kan du forhåbentlig finde alle de kontaktoplysninger du søger, uanset om du ønsker at f.eks. diskutere holdninger med vores politiske ledelse, melde din interesse som frivillig eller komme i kontakt med vores faste stab i sekretariatet.

AlternativetMedlemskontaktFrivilligkontaktPressekontaktLandssekretariatFolketingsmedlemmerPolitisk sekretariat, ChristiansborgBestyrelsenStorkredseneUnge-netværk
Alternativet:

Åbenrå 33, st
1124 Kbh K
Danmark

Træffes på telefon +45 71 79 18 64

Man-tors: 12-16
Fredag: 9-13
Lør-søn: Lukket

Email: alternativet@alternativet.dk
CVR: 35284893

Medlemskontakt:

Hvis du ønsker at blive medlem i Alternativet kan du melde dig ind og betale online: Bliv Medlem

Har du spørgsmål vedrørende medlemskab kan du skrive til medlem@alternativet.dk

Træffes på telefon +45 71 79 18 64

Man-tors: 12-16
Fredag: 9-13
Lør-søn: Lukket

Frivilligkontakt:

Hvis du har interesse i at støtte os med frivilligt arbejde, eller er nysgerrig på hvad du eventuel kan bidrage med, så kan du kontakte os på tlf +45 71 79 18 64

Mandag – Torsdag, 12 – 16
Fredag 9 – 13
eller til  aktiv@alternativet.dk

Pressekontakt:

Journalister og andre medarbejdere i mediebranchen bedes henvende sig til pressechef Magnus Harald Haslebo eller presserådgiver Rune Langhoff.

magnus.haslebo@ft.dk Telefon: +45 6162 3163
rune.langhoff@ft.dk Telefon: +45 6162 4778

Landssekretariatet:

Her kan du kontakte Landssekretariatet:

Organisationsansvarlig
Nis Benn
nis.benn@alternativet.dk
60 68 07 06

Kommunikationschef
Cristine Gliese
cristine.gliese@alternativet.dk
71 79 27 72

Administration og økonomi
Birte Rabjerg
regnskab@alternativet.dk
71 79 25 45

Alternativist Inkubator
Maiken Meedom
maiken.meedom@alternativet.dk
61 70 13 83

Politikudviklingsmedarbejder
Sascha Faxe
sascha.faxe@alternativet.dk
29 61 85 65

Kandidatudvikler og igangsætter
Esben Sloth
esben.sloth@alternativet.dk
71 79 75 88

Studentermedhjælper
Dea Busk Larsen
dea.busk@alternativet.dk
+46 76 322 69 57

Studentermedhjælper
Bjarke Charlie Serritslev
bjarke.charlie@alternativet.dk
31 61 50 52

Studentermedhjælper
Noah Reinert Sturis
noah.sturis@alternativet.dk
41 40 34 48

Hvis du har generelle spørgsmål, kommentarer eller forslag til Alternativet:
alternativet@alternativet.dk 

Hvis du har spørgsmål, kommentarer eller forslag til Alternativets politik:
politik@alternativet.dk

Hvis du har materialer eller forslag til indhold til wiki’en – wiki.alternativet.dk:
Telefon: +45 2662 9355 eller på wiki@alternativet.dk 

Hvis du har spørgsmål vedrørende medlemsskab af Alternativet:
medlem@alternativet.dk

Hvis du gerne vil være frivillige i Alternativet, eller er nysgerrig på hvad du eventuel kan bidrage med:
aktiv@alternativet.dk

Folketingsmedlemmer:

Uffe Elbæk
Telefon: 61 62 50 78
Email: uffe.elbaek@ft.dk
Sociale medier: Facebook & Twitter

Josephine Fock
Telefon:61 62 46 58
Email: josephine.fock@ft.dk
Sociale medier: Facebook & Twitter

Torsten Gejl
Telefon:61 62 46 51
Email: torsten.gejl@ft.dk
Sociale medier: Facebook

Rasmus Nordqvist
Telefon: 61 62 46 55
Email: rasmus.nordqvist@ft.dk
Sociale medier: Facebook

Christian Poll
Telefon: 61 62 46 52
Email: christian.poll@ft.dk
Sociale medier: Facebook & Twitter

Ulla Sandbæk
Telefon:61 62 46 57
Email: ulla.sandbak@ft.dk
Sociale medier: Facebook

Roger Matthisen
Telefon: 61 62 46 50
Email: roger.matthisen@ft.dk
Sociale medier: Facebook & Twitter

Carolina Magdalene Maier
Telefon: 61 62 46 59
Email: carolina.maier@ft.dk
Facebook
Twitter: @carolinamaier

René Gade
Telefon:61 62 46 56
Email: rene.gade@ft.dk
Facebook

Pernille Schnoor
Telefon: 6162 4455
Email: Pernille.schnoor@ft.dk

Politisk sekretariat, Christiansborg:

Sekretariatschef
Mikkel Nørskov Kjær
mikkel.kjaer@ft.dk
61623473

Pressechef
Magnus Harald Haslebo
magnus.haslebo@ft.dk
61623163

Gruppesekretær / politisk rådgiver
Daniel Hauberg
Daniel.Hauberg@ft.dk
61623546

Politisk rådgiver
Mathias Høj Kristensen
Mathias.Kristensen@ft.dk
61623162

Politisk økonomisk rådgiver
Kristoffer Glavind
Kristoffer.Glavind@ft.dk
61624562

Politisk rådgiver
Jakob Gorm Andreasen
Jakob.Andreasen@ft.dk
61624664

Udviklingsmedarbejder
Niko Grünfeld
Niko.grunfeld@ft.dk
61624495

Udviklingsmedarbejder
Oliver Riel
Oliver.riel@ft.dk
61624662

Politisk assistent for Rasmus Nordqvist
Adam Bang
Adam.Bang@ft.dk
61624285

Politisk assistent  for Carolina Maier
Amalie Fudim Villesen
Amalie.Villesen@ft.dk
61624663

Politisk assistent for Torsten Gejl
Sidsel Toft Petersen
Sidsel.toft@ft.dk
61623161

Politisk assistent for Christian Poll
Fanny Broholm
Fanny.broholm@ft.dk
61624492

Sekretær for Uffe Elbæk
Mark Hessellund Beanlund
mark.beanland@ft.dk
61624660

Sekretær for Carolina Maier og René Gade
Bodil Bach
bodil.bach@ft.dk
61624661

Rådgiver for Christian Poll
Helene Hagel
Helene.Hagel@ft.dk
61624534

Medlemssekretær for Rasmus Nordqvist og Torsten Gejl
Hanne Laage-Petersen
Hanne.Laage-Petersen@ft.dk
61623264

Medlemssekretær for Christian Poll og Roger Matthisen
Lone Pedersen
Lone.Pedersen@ft.dk
61625451

Administrativ medarbejder 
Heval Behram Yildirim 
Heval.Yildirim@ft.dk 

Sekretær for Ulla Sandbæk
Lene Kirkeby Brogaard  
Lene.Brogaard@ft.dk 
61624635

Rådgiver for Rasmus Nordqvist, stedfortræder for Leila Stockmarr
Tobias Johan Sørensen
Tobias.Sorensen@ft.dk

Presserådgiver
Rune Langhoff 
Rune.Langhoff@ft.dk
61624778

Presserådgiver
Tilde Schmidt 
Tilde.Schmidt@ft.dk
53680368

Medlemssekretær for Josephine Fock og Pernille Schnoor
Gitte Neergaard
gitte.neergaard@ft.dk
33374846

Praktikant hos presse
Rebecca Bertelsen
Rebecca.Berthelsen@ft.dk

Kommunikations praktikant
Nafisa Fiidow
Nafisa.Fiidow@ft.dk

Udviklingskonsulent
Toke Lotz
Toke.Lotz@ft.dk

Projektmedarbejder
Saxe Lomholt
Saxe.Lomholt@ft.dk

Praktikant
Ulrik André Bøgelund
ulrikandreb@gmail.com

Politisk Assistent
Berfin Gurini
Berfin.Gurini@ft.dk

Politisk Assistent
Marken Harrestrup
Maiken.Harrestrup@ft.dk

Politisk Assistent
Søren Frederiksen
Soren.Frederik.Hansen@ft.dk

Politisk Assistent
Esben Højmark
Esben.Hojmark@ft.dk

Medlemmer af bestyrelsen:

Nilas Bay-Foged (forperson):
nilas.foged@alternativet.dk
20828899

Henrik Narud(næstforperson):
henrik.narud@alternativet.dk
30539193

Gitte Haslebo (næstforperson):
gh@haslebo-partnere.dk
39620505

Erik Nielsen (kasserer):
erik@biosa.dk
40174011

Tina Brixen:
tina.brixen@alternativet.dk
30242215

Tatjana Stenvad:
tatjana.stenvad@alternativet.dk

Brian Frandsen:
brian.frandsen@alternativet.dk
20459044

 

Gitte Hansen:
gittemenakahansen@gmail.com
20782120

Jesper Arp Rasmussen (indtrådt i stedet for Mathilde Boesen):
jesperarp@gmail.com
60674254

Mathilde Hougaard Boesen (på orlog):
mathilde.boesen@alternativet.dk
28218577

Har du et spørgsmål? Læs her først!

Landstovholdere i Alternativets Ungenetværk:
Mathilde Hougaard Boesen, 2821 8577, mathilde.boesen@alternativet.dk
København samt Københavns Omegn: Helena Udsen, 6052 1321, helena.udsen@alternativet.dk
Nordsjælland: Frederik Bjørnbak Mogensen, frederikbjornbak@gmail.com
Sjælland: Midlertidig tovholder, Mathilde Hougaard Boesen, 2821 8577, Mathilde.boesen@alternativet.dk
Bemærk: Hvis Roskilde-område: Rigmor Caroline, 4224 8375
Fyn samt Sydjylland: Mathias Thorsson, 4239 5402, mathias.thorsson@alternativet.dk og Linnea Madsen, 5249 0401, linwmadsen@gmail.com
Nordjylland: Mille Holtegaard, 2873 2300, mille.holtegaard@gmail.com og Klara Kirk, 5332 6443, klaraastakirk@gmail.com
Bornholm: Kristoffer Kromand, Kristofferkromand@yahoo.dk
61463790
Østjylland: Tobias Pedersen, Tobiasfrich@gmail.com, 42632328
Midt- og Vestjylland: Jonas Kastbjerg, 3176 6616, jonas.alternativet@gmail.com