Her kan du se hvilke af Alternativets kandidater, der er kommet i Folketinget, samt fordeling af ordførerskaber:

Uffe Elbæk

Uffe Elbæk

Uffe Elbæk

Uffe Elbæk: Politisk leder
Tlf.: 6162 5078
Mail. uffe.elbaek@ft.dk
Valgt i Københavns Storkreds.

Følg Uffe på Facebook og Twitter

Carolina Magdalene Maier

 Carolina Magdalene

Carolina Magdalene Maier

Carolina Magdalene Maier: Retsordfører, uddannelses- og forskningsordfører, ordfører for børneliv, skoler og ungdomsuddannelser, ordfører for singleliv og familieliv, samt ligestillingsordfører
Tlf.: 6162 4659
Mail: Carolina.maier@ft.dk
Valgt i Københavns Storkreds.

Følg Carolina på Facebook og Twitter

Josephine Fock

Josephine Fock

Josephine Fock

Josephine Fock: Gruppeforkvinde, finansordfører, grundlovsordfører, samt flygtninge- og integrationsordfører
Tlf.: 6162 4658
Mail: josephine.fock@ft.dk
Valgt i Østjyllands Storkreds.

Følg Josephine på Facebook og Twitter

Christian Poll

En seriøs grøn omstilling – for vores børn og børnebørn

Christian Poll

Christian Poll: Energiordfører, klimaordfører, miljøordfører og ordfører for landbrug, fødevarer samt dyrevelfærd
Tlf.: 6162 4652
Mail: christian.poll@ft.dk
Valgt i Nordsjællands Storkreds.

Følg Christian på Facebook og Twitter

Torsten Gejl

Torsten Gejl

Torsten Gejl

Torsten Gejl: Beskæftigelsesordfører, arbejdsmarkedsordfører, kommunalordfører, samt ordfører for socialpolitik og mønsterbrydning
Tlf.: 6162 4651
Mail: torsten.gejl@ft.dk
Valgt i Nordjyllands Storkreds.

Følg Torsten på Facebook og Twitter

Rasmus Nordqvist

iværksætteri

Rasmus Nordqvist

Rasmus Nordqvist: Politisk ordfører, udenrigspolitisk ordfører, EU-ordfører, samt kultur- og medieordfører
Tlf.: 6162 4655
Mail: rasmus.nordqvist@ft.dk
Valgt i Sjællands Storkreds.

Følg Rasmus på Facebook og Twitter

Ulla Sandbæk

Flekstid til arbejdsparate indvandrere

Ulla Sandbæk

Ulla Sandbæk: Udviklings- og kirkeordfører, samt stedfortræder i Europarådet
Tlf.: 6162 4657
Mail: ulla.sandbak@ft.dk
Valgt i Københavns Omegns Storkreds.

Følg Ulla på Facebook og Twitter

René Gade

René Gade

René Gade: Erhvervs- og iværksætterordfører, freds- og forsvarsordfører, ordfører for digitale frihedsrettigheder og IT, samt ordfører for skat og god fordeling
Tlf.: 6162 4656
Mail: rene.gade@ft.dk
Valgt i Vestjyllands Storkreds.

Følg Rene på Facebook og Twitter

Roger Matthisen

Roger Matthiasen

Roger Matthisen

Roger Matthisen: Transportordfører, fiskeriordfører, ordfører for by og bolig, landistrikter og øerne, det tyske mindretal, samt for Grønland og Færøerne.
Tlf.: 6162 4650
Mail: roger.matthisen@ft.dk
Valgt i Fyns Storkreds.

Følg Roger på Facebook og Twitter

Pernille Schnoor

Pernille Schnoor

Pernille Schnoor

Pernille Schnoor:  Sundhedsordfører, psykiatri-, ældre- og handicapordfører, samt indfødsretsordfører
Tlf.: 6162 4455
Mail: Pernille.schnoor@ft.dk